Orbán Viktor: Aki többet vállal, azt Magyarország is jobban támogatni fogja
Közel egymillió ember kereshet többet a kormány új intézkedésének köszönhetően.
Interjút készített Orbán Viktorral a Wall Street Journal. A kormányfő kijelenti: Magyarország minden kérdéssel kapcsolatban kész tárgyalni, de a Magyar Nemzeti Bank tisztviselőinek a fizetésénél nem tesz kivételt.
Magyarország finomította a hangnemét az EU-val szemben – írta meg a Wall Street Journal. Az utóbbi hetek harciassága után Orbán Viktor békülékeny arcát mutatta: „Magyarország minden kérdéssel kapcsolatban kész tárgyalni” – mondta a miniszterelnök a Wall Street Journalnak adott interjújában szerdán. „Vannak még vitás pontok, de nagyon optimista vagyok. Azt hiszem, hogy közel vagyunk a céljainkhoz” – tette hozzá Orbán, aki azt is világossá tette, hogy a parlamentnek a jegybank törvény módosítását fogja javasolni, és kész az egykulcsos adó módosítására is. A cikk idézi az EU szóvivőjét is, aki Orbán keddi útja után kijelentette, hogy az EU „üdvözli a magyar oldal készségét a megoldások keresésében.”
A magyar miniszterelnök útja után a forint erősödni kezdett, emlékeztettek a szerzők. Orbán szerint február végére megvalósulhatnak a kért törvényi változtatások, és március végére születhet megegyezés a hitelezőkkel. Orbán azt is kijelentette, hogy az adatvédelmi törvényt is meg fogják változtatni az EU kéréseinek megfelelően. A bírák nyugdíjazásával kapcsolatban a miniszterelnök kijelentette, hogy a lépés a nyugdíjkorhatár országos szintű összhangba hozását szolgálja, és nem politikailag motivált. A jegybanki tisztviselők fizetésével kapcsolatban Orbán ugyanakkor hajthatatlan maradt: „Van egy felső határ a köztisztviselők korében. Nincsenek kivételek. Nem értjük, hogy az EU ezt miért értékeli a jegybank függetlensége elleni támadásnak” – szögezte le.
Orbán Viktor a jelenlegi gazdasági helyzetre utalva úgy nyilatkozott, hogy „politikai pályafutásom legnagyobb kihívása előtt állok. Csökkenteni kell az eladósodottságot, 3 százalék alatt tartani a hiányt, mindezt lassú növekedés mellett.” A hitellel kapcsolatban a miniszterelnök kifejtette, hogy Magyarország ugyan nélküle is tudná finanszírozni magát, de „szükségünk van egy garanciára, amelynek az üzenetét a pénzpiacok értik” – idézi a Médianéző az amerikai lapban megjelent interjút.